۱۴ دی ۱۳۹۸
دی ۱۴, ۱۳۹۸

کارشناس رسمی دادگستری آتش نشانی

دی ۱۴, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

کارشناس رسمی دادگستری آتش نشانی

در گذشته فعالیت‌های این رشته بسیار محدود بود و کارشناس رسمی دادگستری آتش نشانی و آتش‌سوزی ارجاع امور کارشناسی آنها چه از محاکم یا مراجع خصوصی بسیار کم اتفاق می افتاد ولی اتفاقات اخیر در کشور و آتش‌سوزی عمده‌ای بوجود آمد باعث شد اعتنا و توجه به این رشته بسیار افزایش پیدا کند حتی در محاکم در برخی از مواردی که آتش‌سوزی اتفاق می‌افتاد ( کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی املاک )

چه در منازل چه در محیط‌های بیرون از منازل یا محیط‌های صنعتی و اداری و حتی جنگل‌ها و مراتع از اطلاعات مامورین آتش‌نشانی بصورت کادری استفاده می‌شد یعنی اظهارنظر آنها مقدم بود و کمتر دیده می‌شد که نظریه کارشناس اتشفشانی اخذ بشود چون آن‌ها در صحنه حضور پیدا می‌کردند و در زمان آتش‌سوزی ماموران آتش‌نشانی در محل حضور پیدا می‌کردند و اطلاعات جامع‌تری نسبت به موضوع آتش‌نشانی داشتند محاکم نیز به آن‌ها رجوع می‌کردند.

ولی آتش‌سوزی‌های اخیر منجر به آن شد که توجه بیشتری به رشته آتش‌نشانی بشود کارشناسان آتش‌سوزی و آتش‌نشانی با توجه به اینکه شناخت کاملی به امور ایمنی و آتش‌نشانی دارند امکان توانایی تحلیل سیستم‌های پیشرفته ایمنی و آتش‌نشانی را نیز دارند با استفاده از این ابزارها و شناختی که دارند می‌توانند خسارت‌های ناشی از حوادث و آتش‌سوزی‌ها را اظهارنظر بکنند چون خیلی مهم است توانایی تحلیل و ارزیابی سیستم‌ها مامورین آتش‌نشانی آنهایی که کارشناس رسمی آتش‌نشانی هستند.

رشد روزافزون جمعیت و نیاز به مسکن و همچنین گسترش اماکن اداری، تجاری و … در کلانشهر تهران، افزایش ساخت وساز را به دنبال داشته است. با استناد به آمار و ارقام حوادث ارجاع شده به سازمان آتش نشانی ، متأسفانه عدم آگاهی از اصول ایمنی ساختمان ها وبعضاً کوتاهی افراد مسئول، هر ساله حوادث و سوانح تلخ بسیاری را موجب شده و خسارات مالی و جانی فراوانی را به شهروندان محترم تحمیل می نماید.

با توجه به نیاز مردم به تغییر کاربری املاک خود ، در ساختمان های زیر ۵ طبقه ، دفاتر خدمات الکترونیک شهر به نمایندگی از شهرداری تهران مالکین را ملزم به اخذ تاییدیه آتش نشانی از کارشناس رسمی دادگستری آتش نشانی می نماید . لذا کارشناسان این مجموعه نسبت به بازدید اقدام و با بررسی اماکن و سازه ها و مستند سازی آن ها جهت پیاده سازی استانداردهای سازمان آتش نشانی جهت اخذ تاییدیه و بررسی نوع تجهیزات به کار رفته در مکان هایی که نیاز به دریافت تاییدیه دارند و همچنین بررسی نکات ایمنی و آتش نشانی جهت اخذ تاییدیه و انتخاب نوع سیستم اعلام حریق و اطفا حریق نسبت به تهیه دستورالعمل و نهایتاَ ارائه تاییدیه آتش نشانی اقدام می نمایند.

کارشناس رسمی دادگستری آتش نشانی

اخذ تاییدیه آتش نشانی منوط به رعایت نمودن برخی از ضوابط و قوانین مدون سازمان آتش نشانی در پروژه میباشد. کارفرما در ابتدا میبایست با تهیه نمودن دستورالعمل صادره از اتش نشانی (از دفاتر خدمات الکترونیک) موارد عمده و شاخص آن را مطالعه نماید و در گام بعدی با مراجعه به شرکت مشاور آتش نشانی از روند و نحوه چگونگی اجرای جزئیات ضوابط آگاهی یابد تا بدین منظور پروژه وی مطابق با ضوابط آتش نشانی پیشرفت نماید.
خدمات کارشناس رسمی دادگستری آتش نشانی به شرح ذیل می باشد :

اظهارنظر و ارائه تاییدیه کارشناسی جهت اخذ پایان کار ساختمانی در خصوص طرحهای ایمنی و آتش نشانی
بررسی و اظهارنظر در خصوص طرحهای ایمنی و آتش نشانی
تعیین میزان خسارات و تعمیرات امور ایمنی و آتش نشانی
بررسی و اظهارنظر در خصوص امور ایمنی و آتش نشانی در اماکن و صنایع
برآورد نیازهای ایمنی و آتش نشانی در اماکن وصنایع
برآورد هزینه های امکانات و سیستم های ایمنی و آتش نشانی
بررسی کیفی امور ایمنی و آتش نشانی ( فنی و اجرائی )
بررسی کیفی امور سرویس و نگهداری وسایل و سیستمهای ایمنی و آتش نشانی
تحلیل سیستم های ایمنی و آتش نشانی
ارزیابی و تعیین خسارات ناشی از حوادث و آتش سوزی
تحلیل و ارزیابی طرح ها و برنامه های ایمنی و آتش نشانی
بررسی علت یابی آتش سوزی ها و حوادث

کارشناس رسمی دادگستری آتش نشانی۲

این مجموعه با همکاری تعدادی از کارشناسان رسمی دادگستری ، اعضاء پایه یک سازمان نظام مهندسی ، مهندسین مشاور پایه یک ، مهندسین با تحصیلات دانشگاهی فوق لیسانس و دکتری و اساتید دانشگاه ها و همکاران سازمان آتش نشانی شهرداری ها آماده انجام امور کارشناسی بصورت تخصصی در سطح کشور می باشد.