۰۵ آبان ۱۳۹۷
آبان ۵, ۱۳۹۷

فواید طب سنتی

آبان ۵, ۱۳۹۷ ۰ دیدگاه

فواید طب سنتی

در یک مطالعه کنترل شده تصادفی، بررسی و مقایسه نتایج استفاده از فیزیوتراپی، اعمال یداوی و مراقبت پزشک عمومی برای درد گردن، نتایج نشان داد که در گروه اعمال یداوی، بهبودی سریعتر از گروه فیزیوتراپی و مراقبت پزشک عمومی بوده و کل هزینه های درمانی در این گروه، حدود ۴۴۷ یورو بود که در حدود یک سوم هزینه در گروه فیزیوتراپی و مراقبت پزشک عمومی بود. این بیانگر موثرتر بودن و کم هزینه تر بودن مداخلات دستی برای بهبود درد گردن در مقایسه با فیزیوتراپی یا مراقبت های ارائه شده توسط پزشکان عمومی است.

در مطالعه دیگری اخیرا نشان داده شد که استفاده از خدمات طب مکمل و جایگزین برای بیماران در کنار مراقبت های بهداشتی ارائه شده توسط پزشکان عمومی آموزش دیده در کاهش هزینه های درمان و مرگ و میر موثر است. کاهش هزینه ها به دنبال تجویز داروی کمتر و کاهش مدت بستری در بیمارستان است.

خطرات احتمالی مرتبط با عملکرد پزشکان و محصولات طب سنتی
۱٫ استفاده از محصولات تقلبی و یا با کیفیت نامناسب
۲٫ مهارت ناکافی پزشک یا درمانگر
۳٫ تشخیص اشتباه، تاخیر در تشخیص و یا عدم استفاده از درمان های موثر متداول
۴٫ مواجهه با اطلاعات گمراه کننده و یا غیرقابل اعتماد
۵٫ رخداد عوارض جانبی و یا فعل و انفعالات ناخواسته ناشی از درمان

نقاط ضعف طب سنتی و مکمل
طب سنتی و مکمل در کنار فایده های بسیار، می تواند نقاط ضعفی نیز داشته باشد:
خطرات داروهای گیاهی: بسیاری از مردم به دلیل طبیعی بودن داروهای گیاهی و استفاده رایج در بسیاری از نقاط دنیا، بر این باور هستند که این داروها ایمن و بی خطر هستند. اما مانند داروهای طب رایج، داروهای گیاهی نیز دارای عوارض هستند.
این عوارض علل مختلفی چون مصرف بیش از حد، تداخل با داروهای طب رایج و واکنشهای خودبخودی و غیرقابل پیش بینی مانند آلرژی.
کیفیت پایین: عدم وجود استاندارد قطعی برای محصولات و تولیدات گیاهان دارویی ممکن است منجر به مشکلاتی در کیفیت آن شود. از جمله این مشکلات، تقلب، مواد اولیه نامشخص، جایگزینی یک گیاه به جای گیاه دیگر و … است.
کاربرد نامناسب: کاربرد نامناسب گیاهان دارویی می تواند کشنده باشد. به عنوان مثال استفاده نابجا از کاواکاوا منجر به تخریب شدید کبد می شود. همچنین داروهایی مانند جینکو که باعث بهبود جریان خون می شود، ممکن است خونریزی حین جراحی را افزایش دهد.
نقص در اطلاعات و مصرف خودسرانه: مصرف خودسرانه و بدون مشاوره و توصیه متخصص در کشورهای در حال توسعه و حتی توسعه یافته، رایج بوده که اغلب به دلیل دسترسی آسان و قیمت کم این داروست.
چالش های طب سنتی
با وجود تاثیرات خدمات طب سنتی بر مراقبت های بهداشتی در سراسر دنیا، اطلاعات کمی در مورد ایمنی، کیفیت و اثر بخشی طب سنتی و مکمل و جایگزین وجود دارد و همین باعث شده که اغلب دولت ها شناخت صحیحی از آن نداشته باشند. در کشورهایی که شناختی از طب سنتی وجود دارد، به دلیل تفاوت های فرهنگی و تاریخی، تنوع زیادی در رابطه با قوانین مرتبط وجود دارد.

محصولات گیاهی در بعضی کشورها بعنوان دارو و در برخی دیگر در گروه مواد غذایی دسته بندی و مشمول قوانین آن گروه می شود. به همین دلیل وجود یک چارچوب هماهنگ و بین المللی برای این حصولات لازم است. در استراتژی سازمان جهانی بهداشت برای سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ چهار موضوع اساسی در مورد این چالش ها مطرح و بررسی شد.

فواید طب سنتی

۶ نکته درباره طب سنتی

۱ – برخی درباره فواید طب سنتی چنان سخن می گویند که گویا با این روش می توان همه بیماری ها را شفا داد و در مقابل، گروهی دیگر، آن را کاملاً منسوخ شده می دانند و پزشکی جدید را نسخه نهایی همه بیماری ها می دانند.

این نگاه های افراطی به طب جدید و قدیم، یا ناشی از ناآگاهی است یا تعصب.
واقعیت این است که طب سنتی در پیشگیری از بسیاری از بیماری ها و نیز مداوای برخی از امراض، هنوز هم که هنوز است، حرف های زیادی برای گفتن دارد ولی نمی تواند پاسخگوی همه نیازهای پزشکی باشد.

پزشکی جدید نیز راه حل های متعددی برای درمان بیماری های بشر دارد که بسیاری از آنها از عهده طب سنتی بر نمی آید. ضمن آن که برخی از راه ها و نسخه های طب سنتی با پیشرفت های جدید تایید شده و برخی نیز مردود شده اند.
بنابراین، هر دوی این ها به عنوان بخشی از میراث علمی بشر، مورد احترام و مراجعه هستند و نفی شان منطبق با واقع نگری نیست.

۶ نکته درباره طب سنتی: آیا پزشکی جدید آن را تأیید می کند؟
۲ – طب سنتی را “طب الصحه” نیز می نامند؛ یعنی طبی است که بیش از آن که بر درمان تأکید کند، بر سلامتی و پیشگیری تأکید می کند و از جمله اصرار دارد که طبیعت افراد باید شناسایی شود و تغذیه بر اساس طبع و مزاج صورت گیرد.

۳ – در پاسخ به آن دسته افرادی که طب سنتی را کاملا مردود می دانند و حتی آن را مسخره می کنند و می گویند که این طب قادر به درمان بیماری ها نیست باید گفت که:

اولاً اگر این طب نمی تواند بیماری ها را علاج کند، پس چگونه افرادی مانند ابوعلی سینا، به عنوان معروف ترین پزشکان دنیا شهرت جهانی یافته اند. آیا آنها در تمام سال هایی که طبابت می کردند، بیماران را شفا نمی دادند و به پزشکانی حاذق معروف می شدند یا آن که واقعاً عملیات طبی شان موثر بود و به خاطر همین اثرگذاری مفید معروف و محبوب شده اند؟

اگر طب سنتی ایرانی، قادر به معالجه بیماران نبود، چگونه از بین همه منابع علمی دنیای قدیم، کتاب قانون ابوعلی سینا به مدت ۷۰۰ سال در مدارس و دانشکده های پزشکی اروپا تدریس می شده است؟

ثانیاً بسیاری از ما شاهد هستیم که افراد زیادی در همین دوران کنونی و ای بسا افرادی هم از اطرافیان خود ما دچار انواع بیماری ها بوده اند و با نسخه های طب سنتی مداوا شده اند؛ افرادی که گاه به پزشکان زیادی هم مراجعه کرده و جواب مناسبی هم نگرفته بودند.

ثالثاً امروزه شاهدیم که در دنیای مدرن نیز به صحت برخی آموزه های طب قدیم پی برده اند و پزشکی جدید نیز آن را تأیید کرده است. مگر در همین المپیک ریو نبود که شاهد استفاده گسترده ورزشکاران آمریکایی و اروپایی از بادکش برای بهبود عملکرد بدن بودیم؟

۶ نکته درباره طب سنتی: آیا پزشکی جدید آن را تأیید می کند؟
البته در همه موارد طب سنتی پاسخگو نیست – کما این که درباره طب جدید نیز این گونه است – و علت نیز این است که از یک سو، طب سنتی، محدویت های خود را دارد و از دیگر سو، تشخیص درست نیز بسیار مهم است.

۴ – یکی از آفت های طب سنتی که بدان آسیب می زند این است که اگر کسی با نسخه ای از طب سنتی مداوا شد، تصور می کند که دیگران نیز با همان نسخه شفا می یابند. حال آن که امکان دارد داروی سنتی خاصی برای درد معده فرد الف مفید باشد و برای فرد ب غیر مفید یا حتی مضرّ.
طبیعی است که فرد ب بعد از مصرف داروی سنتی و جواب نگرفتن از آن، کل طب سنتی را رد می کند.
بنابراین، همان گونه که در پزشکی جدید از خوددرمانی منع می کنند، در طب سنتی نیز این گونه است و بهتر است به متخصصان طب سنتی مراجعه کرد.

۵ – از آنجا که داروهای طب سنتی، پایه گیاهی دارند، گمان غالب این است که می توان داروهای گیاهی را می توان بی ضابطه و بی رویه مصرف کرد و از عوارضش مصون ماند حال آن که این گونه نیست و باید هرگونه اقدامی در این خصوص با مشورت متخصص مربوطه باشد.

۶ – در سال های اخیر، اتفاق خوبی افتاده و آن، ادامه تحصیل پزشکان جدید در رشته طب سنتی است. این اتفاق باعث شده است آموزه های طب سنتی در معرض یافته های جدید علمی قرار بگیرد و بروز شود، ضمن آن که با پیوند طب قدیم و جدید، افق ها و روش های جدیدی پیدا شده است که می تواند به پویایی طب سنتی کمک کند. همچنین این اتفاق باعث تولید انواع داروهای گیاهی در قالب صنعتی شده است که هم به سلامتی جامعه کمک می کند و هم به اشتغالزایی.