۲۹ مهر ۱۳۹۸
مهر ۲۹, ۱۳۹۸

سندرم داون در بارداری

مهر ۲۹, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

سندرم داون در بارداری

سندرم داون در بارداری : بیماری سندرم داون یکی از نقایصی است که در دوران بارداری سلامت جنین را تهدید می کند. این بیماری به طور کلی در اثر بروز اختلال در کروموزوم ۲۱ رخ می دهد و نوزاد مبتلا به سندرم داون به جای ۲ کروموزوم ۲۱ ، دارای ۳ کروموزوم ۲۱ می باشد. ( متخصص زنان )

دلیل ابتلای جنین به سندرم داون در بارداری

مهم ترین دلیل ابتلای جنین به سندرم داون ، بالا بودن سن مادر در دوران حاملگی می باشد.

بنابراین احتمال ابتلا به سندرم داون در جنین مادران بالای ۳۰ سال بیشتر می باشد ، چرا که تغییرات به وجود آمده در سلول های جنسی در این سنین سبب مختل شدن کروموزوم ۲۱ و در نتیجه ابتلا به سندرم داون می شود.

در برخی موارد نیز ممکن است یکی از والدین دچار اختلالات ژنتیکی  باشند و به دنبال آن سقط های پی در پی یا ابتلا به سندرم داون در نسل های بعدی به وجود آید.

آیا سندرم داون درمان دارد ؟

خیر سندرم داون درمان ندارد ، لذا تنها راه در ارتباط با کودکان مبتلا به این بیماری رعایت مراقبت و آموزش صحیح می باشد.

تا به این ترتیب بتوان این کودکان را قادر به انجام امور روزانه خود نمود و از میزان وابستگی آنان به سایرین کاست.

تشخیص سندرم داون در بارداری

بر اساس عدد آزمایش غربالگری و متعاقب آن ریسک ابتلا به سندرم داون می توان گفت که چنانچه عدد این آزمایش زیر یک به پنجاه باشد ، دال بر افزایش احتمال ابتلا به سندرم داون می باشد.

توجه داشته باشید که اگر این عدد زیر یک به هزار و ۱۰۰ باشد انجام آزمایش امینوسنتز یاcell free DNA  جهت تشخیص قطعى این بیماری ضرورت می یابد.

ازدواج با فردی که خویشاوند سندروم داون دارد

ازدواج با کسی که سابقه سندرم داون در خویشاوندان درجه یک او وجود داشته باشد هرگز دلیل بر این نیست که پس از ازدواج ، فرزندان او به این بیماری مبتلا باشند.

توجه داشته باشید در برخی موارد که افراد از این مسئله ابراز نگرانی می کنند می توان تنها از طریق یک آزمایش ساده از احتمال ناقل بودن فردی که در میان خویشاوندانش ، کودک مبتلا به سندروم داون وجود دارد، مطلع شد.

خطر ابتلای جنین به سندرم داون در مادرانی که یک فرزند مبتلا به سندرم داون دارند

تولد کودک مبتلا به سندرم داون در مادرانی که قبلا سابقه تولد نوزاد مبتلا به این بیماری را داشته اند احتمال ابتلا در بارداری ‌های بعدی را افزایش می دهد.

بنابراین تولد یک نوزاد مبتلا به سندرم داون به معنای افزایش ریسک ابتلا به این بیماری در زایمان های بعدی می باشد.