۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸

رابطه ریزش مو با سن

اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

رابطه ریزش مو با سن

سن معینی برای شروع طاسی وجود ندارد. اغلب از این واقعیت ساده غفلت می‌شود که طاسی یک پروسه یا فرآیند است و مانند سایر فرآیندها ممکن است در اوایل جوانی و یا در اواخر عمر آغاز ‌شود، پیشرفت سریع یا کندی داشته باشد و حتی به ظاهر متوقف و پس از مدتی مجددا شروع شود.( کاشت مو کرج )
باید توجه داشت که وقتی ما طاسی را به عنوان یک پدیده پیشرونده می‌پذیریم، بهتر می‌توانیم در مورد چگونگی درمان آن در حال و آینده برنامه‌ریزی کنیم.
همانطور که پیشتر گفته شد سه عامل در ایجاد آلوپسی آندروژنتیک نقش دارند: ژنتیک، هورمون‌های مردانه و زمان. اکنون می خواهیم ببینیم دقیقا چه اتفاقی برای موها می‌افتد.
فردی را در نظر بگیرید که برای ریزش مو استعداد ژنتیکی دارد. وقتی فولیکول‌های موی او دائما در معرض هورمون دی اچ تی قرار می‌گیرند پدیده جالبی اتفاق می‌افتد. آیا فاز آناژن یا مرحله رشد فعال مو را به یاد دارید؟ این مرحله بتدریج کوتاه‌تر می‌شود، در نتیجه موهای سر رفته‌رفته نازک‌تر، کوتاه‌تر و کم‌رنگ‌تر خواهند شد. این پدیده را کرکی شدن مو می‌نامند. در این مرحله است که افراد برای اولین بار متوجه کم‌پشتی موهای سر خود می‌شوند. در حقیقت تعداد موها کمتر نشده است بلکه قطر (مقطع عرضی)، طول و رنگ آنها بقدری کم شده است که دیگر پوشش مناسبی بر روی سر ایجاد نمی‌کنند. در نتیجه نور از لابلای موها عبور کرده و درخشش آن در سطح پوست سر به صورت کم پشتی یا طاسی دیده می‌شود.
به تدریج در مناطق مستعد ریزش مو شامل جلوی سر، بالای سر و فرق سر تعداد موهایی که در مرحله استراحت هستند نسبت به موهایی که در مرحله رشد هستند افزایش می‌یابد. موهای در حال استراحت در هنگام شستن، خشک کردن، یا شانه کردن براحتی کنده می‌شوند و بر روی شانه، حوله و بالشت می‌ریزند. این دومین نشانه طاسی محسوب می‌شود و برای مردان و زنان جوان بسیار ناگوار است. خوشبختانه موهای منطقه مقاوم به ریزش که شامل پشت سر و کناره‌های سر به شکل یک حلقه نعل اسبی است دائمی بوده و تحت تاثیر این تغییرات قرار نمی‌گیرند.
در پایان این فصل بهتر است به انواع دیگر ریزش مو اشاره‌ای داشته باشیم. در آلوپسی ناحیه‌ای (Areata)، سر به شکل لکه‌های گرد طاس می‌شود. در آلوپسی یونیورسالیس (Universalis)، موهای کل بدن می‌ریزد. آلوپسی مثلثی به صورت طاسی مثلثی در ناحیه گیجگاهی دیده می‌شود. آلوپسی سمی (Toxic)، به دنبال بیماری‌های سخت، تب بالا، حاملگی، کم‌کاری غده تیروئید یا غده هیپوفیز و یا به دنبال شیمی درمانی ایجاد می‌شود. آلوپسی توام با تشکیل جوش‌گاه ناشی از التهاب و تخریب شدید پوست سر است. در آلوپسی منتشر، موهای کل سر حتی موهای نحیه مقاوم به ریزش مو نیز می‌ریزد.
تشخیص انواع گوناگون طاسی مستلزم معاینه دقیق، بررسی‌های آزمایشگاهی و نمونه برداری از پوست سر است.
یادآوری می‌شود که شایع‌ترین نوع طاسی (آلوپسی آندروژنتیک) ناشی از آثار مستقیم و طولانی مدت هورمون‌های مردانه بر روی فولیکول‌های مو است و در افرادی ایجاد می‌شود که استعداد ژنتیکی طاسی را داشته باشند. در روند طاسی، مرحله رشد موها کوتاه‌تر شده و موهای ضخیم رفته رفته به موهای کرکی تبدیل می‌شوند. این نوع طاسی در هر دو جنس دیده می‌شود.