۳۱ شهریور ۱۳۹۹
شهریور ۳۱, ۱۳۹۹

جراحی زیبایی بینی

شهریور ۳۱, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی که در اصطلاح به آن رینوپلاستی گفته می شود از جمله کارآمدترین و محبوب ترین روش های جراحی است که جنسیت و سن و سال نمی شناسد و سالانه هزاران نفر برای انجام آن به جراحان زیبایی مراجعه می کنند.

بینی را می توان مهم ترین جزء صورت دانست زیرا در جذابیت و زیبایی فرد تاثیر مستقیم دارد. وجود جزئی ترین نقص در بینی سریعاً به چشم می آید زیرا عضو برجسته و مرکزی صورت می باشد.

عمل بینی بهترین راهکار برای برطرف کردن مشکلات ظاهری آن بوده و یک بینی خوش فرم تر را برای افراد به ارمغان می آورد.

البته باید بگوییم که جراحی بینی علاوه بر برطرف کردن نواقص ظاهری بینی ، مشکلات عملکردی آن را نیز از بین برده و برخی مشکلات تنفسی را نیز بهبود می بخشد. این نواقص ممکن است به طور ژنتیکی و از بدو تولد در فرد وجود داشته یا ناشی از آسیب هایی همچون شکستگی در اثر سوانحی همچون تصادف باشد.

انواع بینی

بینی افراد را با توجه به ویژگی های ساختاری آن ها به دو نوع ذیل تقسیم می نمایند:

بینی استخوانی : این نوع بینی ها از نظر ظاهری معمولاً دارای قوز بوده و به اصطلاح عقابی هستند.

ساختار غضروفی-استخوانی بینی های استخوانی از استحکام زیادی برخوردار بوده و پوست آن ها نازک می باشد که تمامی این عوامل موجب می شود تا دست جراح برای ایجاد تغییرات لازم بازتر بوده و نتیجه به مراتب از بینی های گوشتی رضایت بخش تر باشد.

بینی گوشتی : پوست این نوع بینی برخلاف بینی های استخوانی ضخامت زیادی داشته و دارای غدد چربی فعال است. همچنین ساختار آن مستحکم نبوده و از بافت های چربی زیرپوستی زیادی برخوردار است.

جراحی بینی های گوشتی به طور معمول سخت تر از بینی های استخوانی بوده و پزشک باید از مهارت لازم برای جراحی آن ها برخوردار باشد.

فرم بینی بعد از جراحی

بینی ها را با توجه به نوع آن ها، سلیقه فرد، جنسیت او و ویژگی های ظاهری اش می توان به دو فرم ذیل جراحی کرد:

بینی طبیعی : هدف از جراحی بینی به این فرم، برطرف کردن ایرادات بینی به طبیعی ترین شکل ممکن است به نحوی که دیگران با دیدن افراد متوجه جراحی بینی آن ها نشوند. این نوع از بینی قوس نداشته، نوک آن سربالا نمی شود و سایز خیلی کوچکی ندارد.

بینی فانتزی : این نوع بینی نه تنها دارای قوس زیاد است بلکه نوک سربالایی داشته و سایز آن نیز کوچک می باشد. بینی فانتزی برای خانم ها مناسب تر از آقایان بوده و نکته مهم در رابطه با آن این است که بینی های گوشتی را نمی توان به این فرم جراحی کرد.

عوارض ناشی از جراحی بینی

چنانچه برای انجام این عمل زیبایی به یک پزشک خوب و مجرب مراجعه کنید جز درد، تورم و کبودی که عوارض شایع و عمومی جراحی هستند عوارض خاصی در شما بروز نخواهد کرد.

میزان و شدت این عوارض به عوامل مختلفی همچون نوع بینی، میزان ایرادات موجود در آن و ویژگی های بدنی هر فرد بستگی داشته و مدت زمان برطرف شدن کامل آن ها نیز در افراد مختلف متفاوت می باشد. به طور مثال تورم بینی های استخوانی سریع تر از بینی های نوع دیگر رفع می شود.

بیشترین میزان نارضایتی ها در رابطه با جراحی بینی به فرم بینی بعد از عمل و تغییرات ایجاد شده در آن مربوط می شود که اگر پزشک به طور کامل با آناتومی بینی آشنا بوده و بر تکنیک های جراحی مسلط باشد احتمال بروز چنین نارضایتی هایی به حداقل خواهد رسید. البته نباید از این نکته غافل شد که در برخی موارد تغییرات حاصل شده بسیار تاثیرگذار و بی نقص هستند ولی افراد به دلیل ابتلا به مشکلاتی همچون وسواس یا داشتن توقعات نامعقول از نتیجه رضایت ندارند.

افراد باید توجه داشته باشند که نتیجه جراحی بینی جدا از توانمندی و مهارت جراح به فاکتورهای دیگری که در ذیل به تعدادی از مهم ترین آن ها اشاره کرده ایم نیز بستگی دارد:

میزان تناسب و توازن بینی با سایر اجزای صورت

استخوانی یا گوشتی بودن بینی

جنس پوست و میزان انعطاف پذیری آن

وجود مشکلات ساختاری همچون عدم تقارن سوراخ ها یا انحراف تیغه بینی

تصور ذهنی فرد از چهره خود و انتظارات او از تاثیر عمل بینی بر زیبایی صورت